OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

  

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

       +420 734 430 372

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

redakce www stránek:

webznojmo@volny.cz   

 

Předseda Okresního výboru:      

vm

  Vlašín Miroslav

poslanecké dny  

Doc.PhDr.Miroslav 

Grebeníček Csc.

každé pondělí  09,00 – 14,00 

(po domluvě)

Poslanecké dny se konají

v budově OV KSČM

Znojmo, Sokolská 28.

Telefon 515 224 501  

asistent poslance: Radomír Silber PhD.

-telefon 607 921 447

                                                                                                                                                                                                          

                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

  Usnesení IX. sjezdu KSČM

 Stručný volební manifest

Volební program KSČM 2017 - 2021 

volby podle obcí do kraje v okrese Znojmo

Globální podvod ?

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

letecký provoz on line

 

Odsun, nebo »vyhnání«?

Postupim (11.7.2017) Česká televize ve svém, jinak dobrém, seriálu o vlastech českých před několika dny představila i Český les, hraniční území mezi Českou republikou a spolkovou zemí Bavorsko. Tedy území, která, na rozdíl od ostatních částí Spolkové republiky, oddělují nás hraničními patníky označenými jako zemská hranice. V onom pořadu, ač šlo o pořad geografický, mající nás seznámit s krásami různých koutů naší země, zazněla tu, jakoby na okraj, v jednom místě Českého lesa věta o tom, že »po vyhnání německého obyvatelstva« vznikly problémy.

Nejde mně o ony problémy. Jistě byly. Válka a okupace jich vytvořila mnoho, jde mně o zmíněné »vyhnání«. Co je to vlastně »vyhnání«? Podle normálního výkladu vyhnat znamená někoho vyhodit z jeho domu, z lokality, z... čehokoli, každý víme, co znamená »vyhnat toulavého psa«, byť s obsahem v tomto případě nemusíme souhlasit. Ono »vyhnání německého obyvatelstva« má však zcela jiný podtext. Odsunutí tzv. sudetští Němci se několik let po odsunu pokusili postavit na hlavu příčiny a začátek války. Už problémem nebyla jejich snaha, Mnichov a pomnichovské události, jež zničily demokratické Československo, 15. březen, který zlikvidoval i zdání samostatnosti, ale poválečné zacházení s Němci, kterých podle landsmanšaftu zahynulo při tom na čtvrt milionu. Údajový nesmysl se později změnil v poslední Deklaraci podepsané už za režie pánů Havla a Jiřího Dienstbiera, i když i on byl velmi velmi nadsazený. Slovo »vyhnání« však zůstalo, a i když od prvopočátku odmítané, za přispění takových českých politiků, jako je pan Bělobrádek a Herman, se opět dostává na scénu.

Přitom o odsunu – takové slovo bylo používáno od prvopočátku – rozhodly mocnosti v Postupimi 2. srpna 1945. Ocitujme si příslušnou část Postupimské dohody: »Tři vlády uznávají po projednání otázky ze všech aspektů, že musí dojít k odsunu německého obyvatelstva nebo jeho části z Polska, Československa a Maďarska do Německa...« Teprve na jejím základě došlo k organizovanému odsunu těch, kteří se v době před Mnichovem, po něm i za období okupace provinili proti své zemi, a nikdo v té době, a velmi dlouho po ní, nepoužil slovo »vyhnání«, protože slovo »vyhnání« vlastně popírá prvotní vinu.

Je charakteristické, že z české strany poprvé slovo odsun napadl Tomáš Halík před deseti lety v Katolickém týdeníku. Šlo o první vlaštovku, a - jak vidno - ujala se dokonce v České televizi.

 

autor: Jaroslav KOJZAR
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena