OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

 

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

fax: +420 515 244 716

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

 

Předseda Okresního výboru:

Mirek

   Vlašín Miroslav

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

 

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

 

 

 

 

Znojmo KSČMMajákúnor 2015

únor 2015

POMALU ZAČALO BÝT DOBŘE

(24.2.2015)

      Pod tímto názvem můžete navštívit výstavu v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. Pod zavádějícím názvem nás její autoři seznamují s problémy německých dětí, které byly tzv. vyhnány z Československa spolu se svými rodiči v roce 1945. Výstava vznikla na základě projektu v Centru pro výzkum  migrace  ve spolupráci s Dolnorakouským zemským archivem. 

 

      Takto prezentovaná výstava na mě působí v podmínkách Znojemska jako, když čtu román od druhého dílu. Jaksi chybí vysvětlení – příčina, která vedla k událostem po skončení druhé světové války v souvislosti s vystěhováním německého obyvatelstva. Výstava pak bez patřičného vysvětlení musí působit na mladší generaci jako výstava o hodných Němcích a zlých Češích.  

 

      V této souvislosti bych chtěl připomenout, že stále ještě žijí pamětníci  událostí z října roku 1938, kdy po Mnichovské dohodě, jejímž hlavním bodem bylo odstoupení pohraničí Československé republiky, v hranicích, jež stanovila Německá Říše. Vyhnány  byly desetitisíce Čechů, českých a německých židů, ale i německých antifašistů. Z různých zdrojů se toto číslo týká až 250 tisíc osob.

 

      Je třeba zdůraznit, že vyhánění nebylo provázeno na základě žádného oficiálního dokumentu, ale bylo realizováno masově pod obrovským nátlakem a výhružkami ze strany ze strany německého obyvatelstva. Kromě národnostní a rasové nesnášenlivosti českých Němců hrála v mnohých případech útoků na Čechy i touha po jejich majetku. V první vlně utečenců byli nejen státní zaměstnanci, kteří byli nenáviděni ze strany Němců nejvíc, ale přišli na řadu i dělníci, živnostníci a jiní.

 

     Po 1.říjnu 1938 se ocitlo české obyvatelstvo v pozici národnostní menšiny. Byly zrušeny všechny české politické strany a spolky, jejich majetek byl zabaven ve prospěch tzv.Říše. V úředním styku byl zakázán český jazyk, česky se nesmělo mluvit ani na veřejnosti a v dopravních prostředcích. Češi nesměli vykonávat žádné funkce ve státní správě, politické funkce ani v obecní samosprávě. Postupně byly zrušeny české noviny, byl zakázán tisk českých knih, do kin nesměl přijít český film. Byl to počátek dlouhodobého cíle, jež měl na jeho konci vysídlení českého národa z jeho historického území navždy.   

 

    To je jen pár řádků k tomu, co mělo být v rámci objektivního hodnocení dějin součástí této výstavy.

Petr Krátký , zastupitel města Znojma.

 

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena