OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

  

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

       +420 734 430 372

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

redakce www stránek:

webznojmo@volny.cz   

 

Předseda Okresního výboru:      

vm

  Vlašín Miroslav

poslanecké dny  

Doc.PhDr.Miroslav 

Grebeníček Csc.

každé pondělí  09,00 – 14,00 

(po domluvě)

Poslanecké dny se konají

v budově OV KSČM

Znojmo, Sokolská 28.

Telefon 515 224 501  

asistent poslance: Radomír Silber PhD.

-telefon 607 921 447

                                                                                                                                                                                                          

                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

  Usnesení IX. sjezdu KSČM

 Stručný volební manifest

Volební program KSČM 2017 - 2021 

volby podle obcí do kraje v okrese Znojmo

Globální podvod ?

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

letecký provoz on line

 

Znojmo KSČMDnes

Doma i ve světě

Náhodné přidělování kauz soudcům poslanci zúžili

(16.7.2017)

Plánovaný systém automatického a náhodného přidělování kauz soudcům se bude vztahovat patrně jen na insolvence, nikoli na všechna řízení. Poslanci tak navzdory nesouhlasu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) zúžili vládní novelu občanského soudního řádu.

Novinka, kterou prosazuje ministerstvo spravedlnosti, spočívá v tom, že v konečné fázi výběru by případ náhodně přidělil soudci počítačový systém. Podle ministerstva je nynější způsob přidělování manipulovatelný, kauzu tedy může dostat »ten správný« soudce. V současnosti se soudcům rozděluje práce podle postupného »kolečka« daného rozvrhem práce. To může vést k tomu, že lze dopředu předpokládat, který soudce či senát bude řešit následující novou věc. I Ústavní soud opakovaně konstatoval, že takto lze obejít právo na zákonného soudce.

Kritika vůči navrhovanému systému ovšem zní z obou nejvyšších soudů i ze Soudcovské unie. Poslanci jej na návrh předsedy ústavně právního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) zúžili na insolvenční řízení. Nepřijali požadavek Martina Plíška (TOP 09) na úplné vypuštění automatického mechanismu z předlohy.

V předloze ale navzdory dřívějšímu doporučení právního výboru sněmovna ponechala převedení specializace Obvodního soudu pro Prahu 2 na řešení trestných činů v dopravě na všechny pražské obvodní soudy a snížení poplatku za antidiskriminační žaloby.

Úplatné soudce pozavírat

Snahu ministerstva spravedlnosti v rámci Prahy dosáhnout toho, aby u problematiky dopravních nehod neprováděli soudní řízení soudci Obvodního soudu pro Prahu 2, kritizoval člen ústavně právního výboru Zdeněk Ondráček (KSČM). »Na Karláku máme dopravku pro celou velkou Prahu, vyšetřují se tam dopravní nehody a jsou tam i specialisté soudci. V tomto případě jdeme zcela obráceným směrem,« prohlásil s tím, že i dopravní problematika je velmi specifická. »S odůvodněním, že tam jsou určitá podezření na korupci, chceme dosáhnout toho, že v rámci takzvaného boje, říkám takzvaného, protože to není boj – pokud bychom bojovali, tak úplatné soudce pozavíráme – tak problematiku rozptýlíme na všechny obvodní soudy pro celou Prahu. Je to bez ohledu na to, jestli tam jsou soudci specialisté, kteří to budou nebo nebudou umět,« uvedl Ondráček. Pokud existuje skutečná snaha bojovat s korupcí i u soudů, tak je podle něj třeba úplatné soudce pozavírat. »Není nic horšího v této společnosti než úplatný policista, úplatný státní zástupce a úplatný soudce,« dodal. Jeho apel, aby se nechala kompetence soudit problematiku dopravních nehod a dopravních trestných činů na Praze 2, kde s tím mají po několik desítek let svoji zkušenost, však vyslyšen nebyl.

Sněmovna novelou nepřevedla vymáhání pohledávek v justici na celní správu, jak chtělo prosadit poslaneckým pozměňovacím návrhem ministerstvo.

Předlohu ještě musí posoudit senátoři a podepsat prezident.

autor: (jad)
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena