OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

 

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

fax: +420 515 244 716

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

 

Předseda Okresního výboru:

Mirek

   Vlašín Miroslav

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

 

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

 

 

 

 

Znojmo KSČMMajákčervenec 2018

červenec 2018

Jak budeme volit ?

(4.8.2018)

Volby do zastupitelstev obcí se v Česku uskuteční v pátek 5. října a v sobotu 6. října 2018. Termín těchto voleb bude spojen s volbami do třetiny Senátu.

Při volbách do zastupitelstev je možné udílet preferenční hlasy. Je také možné zvolit stranu, případně kandidáty napříč různými stranami, ale i několik samostatných kandidátů a celou stranu (zákon č. 491/2001 Sb. § 34). Všechny kandidující subjekty jsou uvedené na jednom velkém hlasovacím lístku, který se následně po označení vloží do úřední obálky a vhodní do volební urny. Na rozdíl od jiných voleb není možné volit mimo místo svého bydliště za pomoci voličského průkazu.

 

Volební systém je při volbách do obecních zastupitelstev nejsložitějším volebním mechanismem v Česku. Počet volených zastupitelů závisí na počtu obyvatel dané obce:

 

  • obec do 500 obyvatel: 5 až 15 zastupitelů

     

  • 501 – 3 000 obyvatel: 7 až 15 zastupitelů

     

  • 3 001 – 10 000 obyvatel: 11 až 25 zastupitelů

     

  • 10 001 – 50 000 obyvatel: 15 až 35 zastupitelů

     

  • 50 001 – 150 000 obyvatel: 25 až 45 zastupitelů

     

  • nad 150 000 obyvatel: 35 až 55 zastupitelů

     

  • hlavní město Praha: 55 až 70 zastupitelů

     

Následná křesla v zastupitelstvech se rozdělují od prvního místa na kandidátce. V případě, že některý z kandidátů získá alespoň o 10 % více hlasů, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta v rámci jeho strany, posouvá se na první místo. Ve větších městech, kde se volí spoustu zastupitelů, je proto velmi obtížné posunout se na přední příčku v kandidátce.

 

Do místního zastupitelstva mohou volit občané České republiky, kteří mají v příslušné obci trvalé bydliště a alespoň druhý den voleb jim bude 18 let. Volit mohou i členského státu Evropské unie s trvalým nebo přechodným pobytem v příslušné obci, kteří požádali o zápis do dodatku stálého seznamu voličů.

 

Hlasovací lístek pro obecní volby se oproti jiným volbám může lišit, může být totiž vytištěn oboustranně. V záhlaví každého hlasovacího lístku je uveden název obce a počet členů zastupitelstva, který má být zvolen. Na konci textu je razítko příslušného obecního úřadu.

 

Volič může vybírat politickou stranu, politické hnutí, jejich koalice nebo sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů, individuálně kandidující nezávislé kandidáty nebo sdružení nezávislých kandidátů.

 

Údaj o členství jednotlivých kandidátů v politických stranách nebo politických hnutích je na hlasovacím lístku uveden zkratkou. U stran, u kterých byl při registraci vyškrtnut kandidát, zůstává na hlasovacím lístku jeho pořadové číslo neobsazené.

 

V případě poškození nebo ztráty hlasovacího lístku, může volič ve volební místnosti požádat okrskovou volební komisi o jiný hlasovací lístek.

 

Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacího lístku, se musí volič odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků.

 

Tam může v obecních volbách hlasovací lístek upravit jedním ze třech způsobů:

 

1. Může označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze jednu volební stranu. Tak dává hlas kandidátům této strany v pořadí podle hlasovacího lístku a v počtu, který má být v obci zvolen.

 

2. Nebo může označit v rámečcích před jmény kandidátů křížkem toho, pro kterého hlasuje, a to z kterékoli volební strany. Nejvýše však tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva má být zvoleno.

 

3. Kromě toho lze oba předchozí způsoby zkombinovat. Tedy, lze označit křížkem jednu volební stranu i dát křížky před jména kandidátů z ostatních stran. Volič tak dává hlas jednotlivě označeným kandidátům a z označené volební strany pak kandidátům podle pořadí na hlasovacím lístku a pouze tolika kandidátům, kolik zbývá do počtu volených zastupitelů.

 

Po úpravě vloží volič hlasovací lístek do šedé úřední obálky, určené pro volby do obecních zastupitelstev.

 

Pokud volič neoznačí na hlasovacím lístku ani volební stranu, ani žádného kandidáta, lístek nevloží do úřední obálky, přetrhne ho nebo vloží do úřední obálky několik hlasovacích lístků do téhož zastupitelstva, je jeho hlas neplatný.

 

Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. S voličem, který nemůže sám upravit hlasovací lístek, může být za plentou i jiný volič, ne však člen volební komise, a lístek za něho upravit a vložit do obálky, popřípadě i obálku vložit do volební schránky.

 

Volič hlasuje tak, že obálku s hlasovacím lístkem vloží před volební komisí do volební urny.

 

Volič může ze závažných důvodů požádat obecní úřad a ve dnech voleb pak volební komisi o hlasování mimo volební místnost. Komise pak k němu vyšle své členy s přenosnou volební urnou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.

 

V obecních volbách je možné hlasovat jen v obci, kde má volič trvalé bydliště. Není tak možné hlasovat na zastupitelských úřadech či konzulátech. Pro obecní volby se nevydávají voličské průkazy.

 

autor: Macek
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena