Sokolská 2048/28
669 02 Znojmo
GPS: 48°51ˇ31.232" N,
16°3´12.166 "E
Kontakty:
tel.: +420 515 224 501
fax: +420 515 244 716
e-mail:
Vlašín Miroslav
Dnes uplynulo 66 let od 25. února 1948, významného mezníku našich dějin. Události, která i po takové době vyvolává silné emoce a protichůdná hodnocení. Pro jedny symbol vítězství komunistů, které ale po 41 letech skončilo prohrou. Pro druhé symbol brány k vládě zla, na kterou ale mnozí vzpomínají jako na dobu sociálních jistot. Z ritualizovaných symbolů se historické pravdy však těžko dá dobrat.
Učit se z minulosti znamená chtít ji pochopit, neupadnout do mytologizování historických dějů, do černobílého vidění. A proto neuškodí při dnešním výročí připomenout, že tento Únor s velkým »Ú« byl výslednicí určitých historických trendů. Obyvatelstvo si tehdy s komunisty spojovalo naději na sociální spravedlnost. Zážitek velké krize z třicátých let i pocit zrady z Mnichova 1938 byl živý. Významný vliv mělo i vítězství SSSR ve druhé světové válce nad nenáviděným německým fašismem.
Neuškodí také říci, jak je to s údajným pučistickým rozměrem tehdejších událostí. I kritik komunistů Pavel Tigrid kdysi napsal: »Únorový puč nebyl žádný puč. To bylo, jak říkají komunisté vcelku správně, legální převzetí moci speciálními prostředky.«
Ano, byl to otevřený a zdaleka ne idylický mocenský střet skupin, které měly různé představy o dalším vývoji. Ale ústavní procedury byly při výměně vlády respektovány, i když debaty nad zmíněnými speciálními prostředky převzetí moci by neměly být rozhodně tabu...
V dnešním výročí nejde jen o samotný Únor 1948, ale také o to, co přišlo potom. Co se z tohoto vykročení k socialismu osvědčilo a co by se už nikdy nemělo opakovat. Následovala totiž cesta, která přinesla jak významnou sociální emancipaci, tak naprosto nepřijatelné represe, kdy se režim snažil udržet dobyté pozice nikoliv v demokratické soutěži s politickou opozicí, ale pouhou silou. Ztrácel tak oporu mezi lidmi a pošramotil ideu samotnou.
V roce 1998 ve stanovisku k 50. výročí Února proto KSČM připomněla: »Mnohá očekávání naplněna nebyla. Došlo i ke zneužívání moci. Systém existující od roku 1948 ochudil původní pojetí socialismu.«
KSČM se dnes hlásí k socialistické myšlence, jako se k ní hlásily generace před námi. Tato idea má ovšem naději na lepší budoucnost, bude-li schopna se kriticky poučit z vlastní minulosti.
Jiří DOLEJŠ, poslanec a místopředseda ÚV KSČM
zdroj: Halo Noviny