OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

 

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

fax: +420 515 244 716

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

 

Předseda Okresního výboru:

Mirek

   Vlašín Miroslav

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

 

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

 

 

 

 

Znojmo KSČMOkresní výbor KSČM Znojmo

Okresní výbor KSČM Znojmo

Nezapomínejme na kolaboraci a zločiny brněnských Němců

(23.5.2017)

Několik desítek českých vlastenců protestovalo v sobotu v Brně proti přepisování historie a proti pochodu, který měl upomínat oběti tzv. divokého odsunu v roce 1945. Pochod připravil brněnský magistrát. Účastníci protestu připomínali nacistické zločiny, které byly v době protektorátu páchány na českém obyvatelstvu.

Vlastenci poukazovali na nepravdivé nadhodnocování počtu obětí událostí z 30. a 31. května 1945. Sudetoněmecké zdroje hovoří až o 10 000 obětí pochodu Němců z Brna do Pohořelic před 72 lety, což je podle většiny historiků nesmysl. Historik prof. Vojtěch Žampach jich doložil několik set, ovšem s tím, že brněnští Němci podlehli vyčerpání a epidemii, nikoli přímému násilí.

Účastníci sobotního protestu navíc varovali před pomíjením příčinné souvislosti událostí a zapomínáním na kolaboraci a zločiny brněnských Němců.

 

 

Akce Klubu českého pohraničí (KČP), Klubu společenských věd, vlasteneckých organizací ČSBS, ČsOL, Matice Čech, Moravy a Slezska a dalších složek začala u sochy Tomáše Garrigua Masaryka před Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity. Moderátorka akce Anna Štofanová ve svém projevu zdůraznila, že akce obhájců brněnských Němců a Německého domu (jehož trosky byly po válce zbourány; nyní tento dům připomíná několik desítek metrů velká konstrukce) poškozují památku protifašistických bojovníků a obětí fašismu. Oživování minulých ran neprospívá smíření, naopak, zdůraznila Štofanová. Mladá generace se nemá za co omlouvat ani s kým smiřovat, mladí Češi a Němci si nic neudělali. »Vlastenecké organizace se vymezují proti revanšistické politice sudetoněmeckého landsmanšaftu, nikoli proti německému lidu,« uvedla dále.

Pozůstalý po oběti gestapa a příbuzný obětí Osvětimi Jiří Jaroš Nickelli z ČSBS a ČsOL označil Německý dům za »pangermánské a nacistické doupě, které bylo sídlem wehrmachtu, sídlem slučovacího sjezdu nacistů a henleinovců a místem pobytu nejhorších nacistických stvůr Brna, jako byli Czerny, Folta, Judex, Kopriva, vrah Koslowski, Ziffer a řada dalších«. Do Německého domu chodily brněnské nacistky a Němky, které se později, po zaplacení vstupného, dívaly v Kounicových kolejích na popravy českých vlastenců a braly na ně i své děti – doplnil Jaroš Nickelli.

 

autor: (mh, ste)
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena