OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

  

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

       +420 734 430 372

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

redakce www stránek:

webznojmo@volny.cz   

 

Předseda Okresního výboru:      

vm

  Vlašín Miroslav

 

 

 

poslanecké dny  

Doc.PhDr.Miroslav 

Grebeníček Csc.

každé pondělí  09,00 – 14,00 

(po domluvě)

Poslanecké dny se konají

v budově OV KSČM

Znojmo, Sokolská 28.

Telefon 515 224 501  

asistent poslance: Radomír Silber PhD.

-telefon 607 921 447

                                                                                                                                                                                                          

                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

 Manifest žlutých vest

 Zástupný problém

 Nezničitelný odkaz

 Pohled na Německo v roce 2000 a dnes.

Levici je vlastní věcnost a kritické myšlení 

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

letecký provoz on line

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znojmo KSČMinformace

Buďte hodný na své děti, nezapomeňte, že jednou vám budou vybírat domov důchodců!

Euro-americká globalizace?

(9.7.2015)

V úterý se na plenárním zasedání Evropského parlamentu uskutečnila debata k doporučením EP ohledně vyjednávání o smlouvě TTIP. Ta se sice původně měla uskutečnit již minulý měsíc, ovšem vzhledem k negativnímu pnutí vůči dohodě se rozhodl předseda o odložení debaty i hlasování o finální podobě doporučení.

Kdo debatu k TTIP dlouhodobě sleduje, nemohl být vůbec překvapen. Příznivci dohody často argumentovali tím, že TTIP je de facto důsledek globalizace za kterou nemůžeme, avšak pokud v ní chceme mít silné slovo, tak musíme tuto smlouvu podpořit. Podle nich smlouva, která má za cíl harmonizovat standardy, žádné evropské standardy neohrožuje, USA tedy asi všechny naše přijme. A až je USA všechny přijme, tak se časem stanou vysokými globálními standardy a EU se tak podaří europeizovat globalizaci. Pokud totiž EU a USA nevytvoří světové standardy, hrozí prý, že je určí buď Indie nebo Čína. Nechť si o reálnosti těchto vizí udělá názor sám čtenář.

Hlasy proti smlouvě byly v sále silně kritizovány za neznalost. Byli jsme pro ně strašpytlové, zatímco oni působili aurou sebejistoty, že ve smlouvě, kterou neviděli, není nic, co by evropským občanům mohlo ublížit. Varovné prsty byly ignorovány a slepá naděje vítězila. Máme prý věřit vyjednavačům, jak podotkl europoslanec Telička.

Skoro nikdo v celém sále si snad nepoložil otázku, proč chceme obchodní a investiční smlouvu právě s USA. Evropská komisařka pro obchod argumentovala tím, že EU potřebuje spojence. Mnoho poslanců poukazovalo na to, že USA TTIP vlastně nepotřebuje, zatímco Evropa ano (názor i pana europoslance Zahradila). USA má prý mnoho dalších možností (a EU ne?) a pokud EU smlouvu nepodepíše, bude vypadat neschopně (a USA ne?)... Pokud je to pravda, pak vážně nechápu, jak zastánci tohoto pohledu mohou věřit, že EU vyjedná svoje standardy, když je o začátku vnímána jako slabší hráč, který dohodu zoufale potřebuje.

Někteří (např. Dita Charanzová) mluvili o tom, že je třeba vnímat globální hlediska celé dohody a že TTIP je dohodou geopolitickou (což je dobře, že konečně někdo přiznal). V těchto chvílích jako by se plenárním zasedáním neslo oblíbené heslo Margaret Thatcherové - »Není žádná alternativa«. Evropa a USA ruku v ruce musí vytvořit ekonomického giganta, který se minimálně pokusí znovu dominovat světu. Jiné cesty asi není a radši se ovšem neptejme, co si o tom myslí další světoví hráči?!

Nadějí do budoucna je však fakt, že europoslanci jsou skutečně rozpolceni ohledně ISDS (speciální soudní mechanismus pro spory mezi firmami a státními orgány). Domnívám se, že je dosti pravděpodobné, že se poslanci EP proti tomuto potenciálně velmi nebezpečnému způsobu vyrovnávání sporů mezi státem a korporacemi postaví a všechny spory budou řešit národní soudy.

O výsledku hlasování doporučení EP k vyjednávání smlouvy TTIP vás budu brzy informovat. Je ovšem jisté, že boj o smlouvu TTIP a o budoucnost Evropy bude pokračovat i v následujících měsících. Obávám se, že pokud nebudou vidět odpůrci smlouvy, nekonečný optimismus některých europoslanců ukolébá i samotné vyjednavače a EU skončí se smlouvou, která je zcela neakceptovatelná pro evropské občany. O ty by nám mělo jít především!

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena