OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

 

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

fax: +420 515 244 716

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

 

Předseda Okresního výboru:

Mirek

   Vlašín Miroslav

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

 

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

 

 

 

 

Znojmo KSČMMajákčerven-červenec 2010

červen-červenec 2010

Realisticky a energicky, ale ne bez rozmyslu a povrchně

(29.6.2010)

NYMBURK - Delegáti sobotní Celostranické konference KSČM k oběma předloženým materiálům (Projekt dalšího rozvoje politického potenciálu členské základny a změny stranické struktury KSČM, Změny ve Stanovách KSČM) vedli téměř čtyřhodinovou diskusi. Padala slova jak souhlasná tak i kritická.

Řada delegátů nesouhlasila s návrhem na vytvoření krajských konferencí. Podle Jiřího Hráčka (Brno-město) je jejich zřizování zbytečné. »Povede to k oslabení pravomoci okresů ve prospěch vedení strany,« uvedl. V podobném duchu vystoupil také Karel Kuboš (Nový Jičín), podle něhož »není potřeba měnit stanovy k tomu, abychom mohli dělat aktivní krajskou politiku.« Tento názor podpořil kromě jiných také Stanislav Hřeben (Kroměříž). Obává se, že vytvořením dalších placených funkcí na krajské úrovni nezůstanou lidé »pro praktickou politickou práci v terénu«. Podle Věry Pickové (Semily) navýšení kompetencí krajského článku povede k posílení centrálního článku, s čímž nesouhlasí. Domnívá se, že spíše než o formě je třeba diskutovat o obsahu. Tvrzení, že krajská konference povede k posílení centralizace, vyvrátil předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. »Možná, že někteří neposlouchali, nebo nechtěli poslouchat. Nejde o žádnou centralizaci, jde o to, aby na úrovni politické práce existoval samosprávný orgán KSČM, který na krajské úrovni zásadně chybí. Nevidím žádnou centralizaci na tom, aby krajská konference určovala krajský politický program,« vysvětlil.

Zřízení krajských konferencí nakonec podpořila většina delegátů. Václav Valečka (Plzeň-jih), ale i další, jsou dokonce přesvědčení, že struktura stranických orgánů se měla řešit už dávno. »Vyžadoval si to nejen vývoj ve straně, ale i ve společnosti,« prohlásil Valečka. Předložené metody můžou podle něj společně s lepší informovaností členů KSČM a především mladých lidí mimo stranu přispět k řešení nepříznivého vývoje členské základny. Obnově členské základny se mj. věnoval ve svém vystoupení také Milan Špás (Hradec Králové). »Nebojme se mladým lidem nabídnout funkce, neohrnujme nos nad nestraníky, kteří chtějí s námi spolupracovat,« uvedl.

Zdeněk Beňo (Olomouc) kritizoval »okoukanost« kandidátek KSČM. Vyslovil se za zavedení manažerského způsobu řízení strany. »Strana je dneska fabrika, a ta musí být řízena manažersky,« uvedl. Podle Filipa však politická strana na principu manažerského řízení nemůže fungovat. »V politické straně platí zásada, že se musí rozhodovat kolektivně, že nic nemůžete nařídit a tím nejpodstatnějším zřejmě je to, že výsledek se nehodnotí vynaloženým úsilím, ale tím, jak strana dopadne a jaké důvěry ve společnosti dosáhne,« vysvětlil.

Hodně delegátů volalo po zvýšení informovanosti o práci komunistických poslanců a senátorů, chybí jim podrobné vysvětlení jejich postojů k otázkám projednávaných v parlamentu. Uvítali by především rozšíření tohoto druhu informací prostřednictvím internetu. V této souvislosti zazněla i kritika Haló novin. Někteří delegáti se domnívají, že list by mohl více informovat o práci komunistických zákonodárců a zastupitelů. Haló novin se zastali přední funkcionáři KSČM. Je podle nich potřeba tyto noviny nejen prolistovat, ale také číst. Vojtěch Filip na konkrétních příkladech poukázal na skutečnost, že Haló noviny kromě běžných informací, které přinášejí i další listy působící na trhu, podrobně informují nejen o činnosti zástupců KSČM v parlamentu, ale i o věcech, které ostatní média zamlčují. »Je potřeba udržet Haló noviny jako naše politické médium působící na veřejnost,« zdůraznil také místopředseda ÚV KSČM Stanislav Grospič.

Na potřebu větší práce s mladými lidmi poukázal Jan Lahvička st. (Hodonín). Přimluvil se za to, aby na tyto účely bylo uvolňováno větší množství finančních prostředků, které by se věnovaly na konkrétní akce, které mohou mládež zaujmout. Také podle Romana Janoucha (Praha) je potřeba usilovat hlavně o nevoliče a prvovoliče. »Musíme umět zdravě a slušně provokovat, působit živě a mladě,« uvedl.

K výsledkům voleb se ve svém vystoupení vrátil Jan Foldyna (Pardubice). Vzniklou situaci je podle něj potřeba hodnotit realisticky a důsledky vyvozovat energicky, ale ne bez rozmyslu a povrchně. »Nesmíme zapomenout na to, že své cíle jsme si nestanovili pro sebe, ale pro tu část veřejnosti, která žije z výsledků vlastní práce, která nebohatne z práce druhých,« uvedl. Je ale podle něj potřeba se zamyslet nad tím, zda je tento cíl vždy srozumitelně sdělován tak, aby bylo zřejmé, že nejde pouze o fráze. »Nepodařilo se nám překonat určitou psychologickou bariéru mezi KSČM a většinou společnosti,« domnívá se František Švarc (Kolín). Jednou z příčin nepříznivého volebního výsledku KSČM byla podle něj snaha strany o »přehnanou státotvornost«.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik (Vysočina) navrhoval, aby se o úpravě stanov vedla diskuse, ale konečné rozhodnutí aby bylo ponecháno až na sjezd strany. S tím ale většina delegátů nesouhlasila a v závěru konference oba předložené materiály schválili.

HaloNoviny (jad, ku)

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena