OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

 

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

fax: +420 515 244 716

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

 

Předseda Okresního výboru:

Mirek

   Vlašín Miroslav

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

 

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

 

 

 

 

Znojmo KSČMMajákčerven 2011

červen 2011

Informace o jednání 15. zasedání ÚV KSČM

(28.6.2011)
Tisková zpráva z jednání 15. zasedání ÚV KSČM, které se uskutečnilo v Praze 17. 6. 2011.

15. zasedání pléna Ústředního výboru KSČM projednávalo vývoj aktuální politické situace, postup vlády i průběh stávky v dopravě (viz schválené stanovisko). 

 

Hodnocení současného vývoje se ve svém úvodním vystoupení věnoval i předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip, který mj. hovořil o probíhajících výrazných změnách ve světě, a to jak v ekonomice, tak v rozložení politických sil. Pokud jde o ČR, zamýšlel se nad důvody vyhrocených střetů vlády. V jejím pozadí nejsou podle něj rozdíly v ideologii či programu, ale v ekonomických zájmech skupin napojených na vládní strany. Spory uvnitř koalice se vedou především o rozdělení posledních zbytků státního majetku. Jedinou ideologií pro strany vládní koalice jsou peníze a jediný spojovací článek antikomunismus. Proto jsou jejich spory tak hluboké, uvedl. V Filip označil jako pozitivní výsledek stávky v dopravě, odboráři se podle něj stali morálními vítězi, protože se nenechali vyprovokovat, nedošlo ke kolapsu, nijak neohrozili občany a nikdo je nemůže vinit z ničení majetku. Celá společnost vnímá, že vláda této koalice je na konci. Nelze však automaticky počítat s vítězstvím toho, co si přejí občané. Pravice už nyní organizuje nástup nových politických stran, rýsují se další subjekty, které by mohly nahradit VV. V. Filip se kriticky vyjádřil i na adresu ČSSD, jejíž zástupci v regionech vykládají, že komunisté rezignovali a jen ČSSD je aktivní, ale přitom napomáhají tomu, aby mnohé návrhy KSČM, např. na rezignaci premiéra, neprošly. Podle V. Filipa se zdá, že ČSSD si ve skutečnosti v tuto chvíli mimořádné volby ani nepřeje, protože její síla v Senátu jí umožňuje dohodnout se s pravicí o rozdělení moci. V. Filip mluvil také o struktuře a příčinách zadluženosti ČR. Kdyby nebylo úplatků, nebylo by tak vysoké zadlužení státu. KSČM se musí podílet na odhalování těchto kauz. Na závěr předseda připomněl aktivity v rámci sdružení Spojenectví, práce a solidarita. Konstatoval, že je nutné hledat spojence na všech úrovních a ve všech regionech, v širokém okolí a s velkou trpělivostí.

 V diskusi zazněla připomínka, že s občanskými sdruženími, i v rámci Spojenectví práce a solidarity, je nutné spolupracovat, ale jako rovný s rovným, a nepřipouštět, aby podíl KSČM zanikal. S. Grospič jako zástupce Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska poté informoval, jak složitá mohou být jednání s různými subjekty, i s odbory, a vyzval k trpělivosti. V diskusi zazněla i řada dalších zajímavých příspěvků, např. M. Ransdorf konstatoval, že smyslem útoku na sociální stát je záměr, aby mohla vládnoucí vrstva plně kontrolovat přerozdělování nadhodnoty ve prospěch kapitálových špiček. Po privatizaci státního majetku nyní probíhá plíživé vyvlastňování občanů. Hlavní je, aby se politická reprezentace vrátila k tomu, co předepisuje ústava, místo aby vývoj diktovala mediokracie a vlastníci, kteří si koupili nebo vytvořili strany, které jim poslušně slouží.

 Zasedání se zabývalo rovněž situací v zemědělství a potravinářském průmyslu, zejména pokud jde o podmínky v rámci EU a o dotace zemědělcům. Projednaný materiál shrnuje i podmínky pro zvýšení soběstačnosti naší země v zemědělské produkci. Jde zejména o nezbytné strukturální změny, o podporu živočišné výroby, která v ČR poklesla pod únosnou úroveň. Podrobněji se schválený materiál zabývá otázkou provozních podpor a dotací. Dlouhodobým požadavkem KSČM je sjednocení podmínek pro zemědělské podnikání v nových a starých členských zemích EU.

 Zasedání ÚV KSČM také projednalo a schválilo základní strategii KSČM pro volby v roce 2012 a rámcový plán práce Výkonného výboru ÚV KSČM a ÚV KSČM na příští pololetí. Členové ústředního výboru se rovněž seznámili s informací o postupu prací na přípravě programových dokumentů pro předsjezdovou diskusi, která bude zahájena na podzim.  

 Autor: 15. zasedání ÚV KSČM Zdroj: Mediální úsek ÚV KSČM

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena