OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

  

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

       +420 734 430 372

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

redakce www stránek:

webznojmo@volny.cz   

 

Předseda Okresního výboru:      

vm

  Vlašín Miroslav

 

 

 

poslanecké dny  

Doc.PhDr.Miroslav 

Grebeníček Csc.

každé pondělí  09,00 – 14,00 

(po domluvě)

Poslanecké dny se konají

v budově OV KSČM

Znojmo, Sokolská 28.

Telefon 515 224 501  

asistent poslance: Radomír Silber PhD.

-telefon 607 921 447

                                                                                                                                                                                                          

                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

  Zástupný problém

 Nezničitelný odkaz

 Pohled na Německo v roce 2000 a dnes.

Levici je vlastní věcnost a kritické myšlení 

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

letecký provoz on line

 

 

 

 

 

 

Znojmo KSČMPřečetli jsme

„Kdo se nezajímá o politiku, o toho se začne zajímat politika“.

Piráti chtějí „svléknout soudce“ na internetu

(28.9.2019)

Veřejnost by měla mít možnost zjistit, jak který soudce rozhodl, s jakou rychlostí nebo zda s ním bylo vedeno kárné řízení, míní Piráti a připravují příslušnou změnu zákona. Ta by zavedla povinnost informace zveřejňovat na internetu. Resort spravedlnosti zatím chce spustit registr justičních činitelů se jmenným seznamem soudců a státních zástupců.

Vymahatelnost práva a spravedlnosti? Obávám se, že to je ze strany Pirátů populismus. Kárná řízení se státními zástupci a soudci jsou minimální. Vždyť si kárné provinění řeší "doma na dvorku". Bohužel platí, že ať provedou "téměř" cokoliv, tak to je "jejich právní názor". A mohou beztrestně ničit životy občanů a jejich rodin.(Alena Vitáskoví)

Hlavním smyslem návrhu je poskytnout veřejnosti informace, jak soudce v minulosti rozhodl. „Bylo by to zásadní posílení transparence a důvěry veřejnosti v soudnictví. Podobně, jako když si veřejnost může najít na internetu informace o politicích a jaké zákony předložili, tak podobně bychom chtěli, aby byla zveřejňována judikatura čili rozhodnutí soudců,“ podotkl Michálek.

Tzv. karta soudce by obsahovala také případný seznam kárných provinění, za která byl soudce odsouzen kárným senátem, a rychlost, s jakou soudce pracuje.Aby bylo vidět, jak si soudce stojí oproti ostatním soudcům, kteří řeší ty samé případy,“ dodal Michálek. Jednou za pět let by byli soudci za svou práci hodnoceni, případně by jim hrozilo i odvolání.Návrh vychází z programu pirátů pro toto volební období. Hovoří se v něm nejen o zavedení veřejných výběrových řízení na soudce, ale také o veřejných majetkových přiznáních, veřejném diáři schůzek a lobbingu i prověrce Nejvyššího bezpečnostního úřadu.Michálek požádal ministerstvo o doplnění údajů o data narození, aby mohl být soudce či zástupce identifikován a nepletl se s případným jmenovcem. Narazil však na odmítnutí kvůli ochraně osobních údajů. Neuspěl ani s návrhem, aby registr uváděl i pohlaví činitelů.Záměr pirátů podporuje SPD, samotný návrh však kritizuje. „Hnutí SPD navrhuje přímou hmotnou odpovědnost soudců a jejich časově omezený mandát, jelikož dnes jsou v podstatě až do důchodu neodvolatelní – takže ve srovnání s návrhy SPD návrh pirátů nic systémově neřeší,“ napsal Právu šéf SPD Tomio Okamura´.
Výhrady k jejich návrhu má místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. „Musíme si říct, jestli chceme nezávislého soudce, nebo jestli chceme veřejně pranýřovaného soudce. Vnímám to jako atak na nezávislost a souhlasit s tím nebudu,“ řekl .

Proti je i šéf ústavně právního výboru Marek Benda z ODS. „Úkolem soudce je, aby nepodléhal tlaku veřejnosti. To je zásada jeho nezávislosti. Ne náhodou mají v USA členové poroty zakázáno bavit se o případu s kýmkoliv apod. Spravedlnost má být slepá. Uvidíme, co Piráti předloží, já jejich představu transparentnosti všeho nesdílím,“ řekl .

Bendův kolega z výboru Jan Farský ze STAN si chce návrh nejprve prostudovat. „Hranice mezi smysluplnou otevřeností a paralýzou systému může být dost tenká, rozhodnu až nad návrhem,“ napsal .                       

autor: run
zdroj: FB
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena