OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

  

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

       +420 734 430 372

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

redakce www stránek:

webznojmo@volny.cz   

 

Předseda Okresního výboru:      

vm

  Vlašín Miroslav

 

 

 

poslanecké dny  

Doc.PhDr.Miroslav 

Grebeníček Csc.

každé pondělí  09,00 – 14,00 

(po domluvě)

Poslanecké dny se konají

v budově OV KSČM

Znojmo, Sokolská 28.

Telefon 515 224 501  

asistent poslance: Radomír Silber PhD.

-telefon 607 921 447

                                                                                                                                                                                                          

                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

  Zástupný problém

  Levici je vlastní věcnost a kritické myšlení 

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

letecký provoz on line

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znojmo KSČMMajákúnor 2015

únor 2015

úvodník

(24.2.2015)

Vážené soudružky, vážení soudruzi, přátelé.

 

     V minulém lednovém vydání Majáku jsem se zamýšlel nad možnou brutální hrozbou terorismu, eskalaci konfliktu  na Ukrajině a zejména zlomovou situací ve vývoji v EU a dalších částech světa po stránce politické a ekonomicko-sociální.Bohužel, teroristé za několik dní krvavě udeřili ve Francii, Belgii, Austrálii a dalších místech. Krvavě a bestiálně popravili tři zajatce. Teroristický Islámský stát je stálou hrozbou pro celý svět, ale zejména pro okolní islámské státy, kde se bojuje a není zde stabilita vládnutí.

 

     Další pozitivní změnou v EU jsou volby. Volby v Řecku vyhrála levicová strana SYRIZA v čele s Alexisem Tsiprasem. Sestavená nová vláda slíbila voličům, že bude jednat  s EU o dalším vývoji ve splácení dluhů, ekonomické situaci v Řecku a zejména případným  dalším  trváním členství. Největší negativní tlak na Řecko vytváří Německá kancléřka Angela Merkelová, která nechce slyšet o částečném prominutí dluhů, nebo jiných přijatelných úpravách. Německo by bylo nejvíce poškozeno, protože se podílelo z velké části na úvěrové pomoci. V minulosti nutilo Řecko nevybíravým způsobem k zakoupení jejich vojenské techniky za miliardy eur. Bude to tvrdý vyjednávací souboj malého, chudého Řecka se zbytkem zejména bohaté EU. SYRIZA nebude mít jednoduchou pozici, ale před volbami slíbila voličům, že ukončí dlouhodobé ponižování národa, nesmyslné škrty a hospodářský propad. Sliby se musí plnit a celá  pokroková levicová  Evropa jim drží pěsti, aby ve svém boji vydržela. Řekové hledají pomoc i v Rusku, Číně a dalších  vyspělých  státech. 

 

     Podobná situace se ukazuje ve Španělsku, kde voliči vyjádřili ve statisícových  demonstracích, podporu levicové straně Podemos- /Můžeme/. Jejich vůdce Pablo Iglesias navrhuje jít sociální cestou jak Řecká SYRIZA, odstranit nezaměstnanost, nastartovat ekonomiku a nezadlužovat dál Španělsko dluhy. Minulé zadlužení Španělska bylo na úkor ozdravení bank a  kapitálu. Ukázalo se, že tento směr oddlužení bank byl špatný a většině obyčejných lidí nic dobrého nepřinesl. Řecko i případně Španělsko můžou pootevřít dvéře jiné politice v EU, než té, která jen hájila zájmy kapitalistů, bohatých skupin i jedinců  a zejména bank. 

 

     Dochází k historickému zlomu, počátku možné změny ve prospěch levicových myšlenek a změn v sociální oblasti, zaměstnanosti, kontroly státu nad kapitálem a bankami. Tento boj  bude  dlouhodobý, možná  plný nevyzpytatelných zvratů a menších dílčích  porážek. Kapitalismus  v dnešní podobě se vyčerpal a nemá většině  lidí co přijatelnějšího nabídnout. Ti nejbohatší bohatnou dál a okrádají ty nejchudší, kteří se nemohou bránit.  Současný  kapitalistický systém se stává  neandrtálcem 21. století, který spěje do vymření.Určitě musí být nahrazen novým pokrokovým myšlením, vzdělaností, sociálním solidárním cítěním, touhou poznat a objevovat nové vesmírné světy a žít v míru. Mocní a bohatí kapitalisté vždy plodili války a hospodářské krize,  které lidstvu neprospívaly.

 

Situace na Ukrajině je stále složitá. Fašistická a  nedemokratická vláda v Kyjevě stále na východě země vraždí a zabíjí své občany. Proruské povstalce – vlastence,  kteří brání Rusky mluvící obyvatele, ale zejména nově vzniklé  státní útvary, není tento boj jednoduchý. Musí hrdinně čelit a odrážet útočící banderovské a fašistické ukrajinské bandy. Tyto jsou pravděpodobně podporovány žoldáky a zbraněmi z NATO. USA a její spojenci v EU se snaží vtáhnout Rusko do přímé války a  pokusit se ho rozvratem položit  na  kolena. Je tomu nutně zabránit a vytvořit na celém světě mírovou solidaritu, ignorovat politicky a ekonomickými sankcemi USA a pokusit se eliminovat  jejich teroristickou válečnou vládní politiku. USA jsou největší hrozbou pro mírový svět a pokud nebudou diplomaticky, ale i hospodářskými sankcemi oslabeny, nebude na světě trvalého míru a klidu mezi národy. Američané vyvolali ve světě desítky krvavých konfliktů, které do dnešní doby mají trvalé následky ve zničeném hospodářství, psychice a stresu obyvatel z  krvavých bojů, chudobě a analfabetismu. Zahájená jednání v Minsku ukážou,  jaká politika vůči Rusku a Putinovi bude do budoucna uplatněna v případě neplnění dohody.

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena