OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

  

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

       +420 734 430 372

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

redakce www stránek:

webznojmo@volny.cz   

 

Předseda Okresního výboru:      

vm

  Vlašín Miroslav

 

 

 

poslanecké dny  

Doc.PhDr.Miroslav 

Grebeníček Csc.

každé pondělí  09,00 – 14,00 

(po domluvě)

Poslanecké dny se konají

v budově OV KSČM

Znojmo, Sokolská 28.

Telefon 515 224 501  

asistent poslance: Radomír Silber PhD.

-telefon 607 921 447

                                                                                                                                                                                                          

                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

  Zástupný problém

 Nezničitelný odkaz

 Pohled na Německo v roce 2000 a dnes.

Levici je vlastní věcnost a kritické myšlení 

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

letecký provoz on line

 

 

 

 

 

 

Znojmo KSČMDnes

Doma i ve světě

Ruští potravináři prosperují i přes sankce

(21.10.2019)

Za posledních pět let, kdy platí sankce USA a Evropské unie na dovoz potravin z Ruska, se ruský potravinářský export výrazně zvýšil.

V rublovém vyjádření na trojnásobek, z 517 miliard rublů na 1,57 trilionu, v dolarovém vyjádření pak zvýšení z 12,6 na 25 miliard, tedy na 1,7násobek. Konstatuje to analýza finanční společnosti FinExpertiza, kterou si objednal a zveřejnil ruský list Izvestija. Rozdíl rublového a dolarového vyjádření spočívá v oslabování rublu v posledních letech. Experti oslabování rublu považují za dobré pro zvýšení exportu, klesají ceny do dolarového spotřebitele. Avšak růst výsledku i v dolarech je pro experty znamením, že ruskému potravinovému odvětví se daří i přes sankce, které ho měly zničit.

Vede pšenice

Podle společnosti FinExpertiza největší příjem přinesl prodej obilovin (658,12 miliardy rublů), dále ryb (269 miliard) a rostlinných olejů (167,96 miliardy). Tyto tři kategorie představují asi 70 % ruského potravinového exportu.

Z obilovin se nejvíc vyváží pšenice, kterou nakupují Egypt, Turecko, Írán a Saúdská Arábie. Pokud jde o ryby, ty se vyvážejí hlavně do Jižní Koreje, Číny a Nizozemska. Tuky, rostlinné a nově i živočišné kupují Čína, Turecko, Egypt, Írán a Norsko. Analýza výslovně konstatuje, že s většinou států, kam se zemědělská produkce vyváží, udržuje Rusko dobré vztahy, i když například Saúdská Arábie, Nizozemsko a Norsko se považují za americké spojence. V obchodu však dávají přednost různorodosti a nezávislosti na jednom dovozci, jakkoli tlak největšího pěstitele obilí – USA – každý rok roste. Nicméně v posledních letech se Rusko s USA přetahují o pozici největšího pěstitele.

Zajímavé je, že při vyhlašování sankcí zaujímalo Rusko desátou pozici v exportu pšenice, nyní stabilně obsazuje druhou příčku, v jednom roce i první. Za Ruskem se ocitli tradiční vývozci pšenice Francie, Indie, Argentina, Kanada, Austrálie, Brazílie a Ukrajina. Pokud jde o ryby a oleje, tam se Rusko dostalo o dvě příčky výše a nyní zaujímá desátou pozici, přičemž se dostalo před Itálii a Belgii.

Už i masa přebytek

U všech třech největších položek potravinového exportu platí, že ruští výrobci nejprve zabezpečili vnitřní trh a až přebytky produkce uplatňují v zahraničí. Nově to platí i u masa. Vnitřní trh je jím po dlouhých letech přesycen, poptávka stagnuje, takže se daří exportu, Vrostl 9,3násobně z 2,74 miliardy rublů v roce 2013 na 25,61 miliardy loni. Hlavním kupcem se stala Ukrajina, nakupuje čtvrtinu ruského exportu, další místa zaujímají Vietnam a Írán.

Maso se ještě počátkem tohoto desetiletí dováželo, jeho dostatek z domácí výroby – ať už kuřecího, vepřového, hovězího či skopového – znamená, že se pomalu vyrovnává vývoz a dovoz potravin. Loni měl ještě převahu dovoz, proto cíl ruské zemědělské politiky stále představuje dosažení vyššího exportu než importu. Do roku 2024 má export vzrůst na 45 miliard dolarů ročně, tedy na necelý dvojnásobek. Pak by se Rusko dostalo mezi 10 největších exportérů potravin na světě.

 

 

autor: (pe)
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena