OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

  

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

       +420 734 430 372

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

redakce www stránek:

webznojmo@volny.cz   

 

Předseda Okresního výboru:      

vm

  Vlašín Miroslav

 

 

 

poslanecké dny  

Doc.PhDr.Miroslav 

Grebeníček Csc.

každé pondělí  09,00 – 14,00 

(po domluvě)

Poslanecké dny se konají

v budově OV KSČM

Znojmo, Sokolská 28.

Telefon 515 224 501  

asistent poslance: Radomír Silber PhD.

-telefon 607 921 447

                                                                                                                                                                                                          

                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

  Zástupný problém

 Nezničitelný odkaz

 Pohled na Německo v roce 2000 a dnes.

Levici je vlastní věcnost a kritické myšlení 

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

letecký provoz on line

 

 

 

 

 

 

Znojmo KSČMDnes

Doma i ve světě

Česká ekonomika zpomaluje

(30.11.2019)

Hrubý domácí produkt vzrostl ve třetím čtvrtletí podle zveřejněného zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu mezičtvrtletně o 0,4 procenta a meziročně o 2,5 %.

»Nejnovější čísla potvrzují, že česká ekonomika vstoupila do fáze zpomalení, které bude s největší pravděpodobností pokračovat. Je totiž pravděpodobné, že investiční aktivita bude dál polevovat, zatímco na nabídkové straně dál klesne příspěvek průmyslu,« uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Ekonom Komerční banky Michal Brožka upozornil, že nebýt tvorby zásob, což je značně proměnlivá složka HDP, bylo by zpomalení české ekonomiky ještě výraznější. »Negativním překvapením je, že spotřeba domácností oproti předchozímu čtvrtletí nevzrostla vůbec,« uvedl. Aktuální zlepšení zahraničních předstihových indikátorů ale podle něj dávají slušnou naději, že by další zpomalování české ekonomiky nemuselo být dramatické.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) byla podle statistiků mezičtvrtletně vyšší o 0,3 %. Nejvíce rostla v odvětví informačních a komunikačních činností (o 1,9 %), v profesních a administrativních činnostech (o 0,9 %) a činnostech v oblasti nemovitostí (o 0,9 %). Mírný pokles byl zaznamenán v průmyslu. Meziročně HPH vzrostla o 2,4 %. K jejímu růstu nejvýrazněji přispěla skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (0,6 procentního bodu) a odvětví informačních a komunikačních činností (0,4 p. b.). Zpracovatelský průmysl přispěl k meziročnímu růstu HPH 0,3 p. b. Růst v tomto odvětví byl jednoprocentní. Dařilo se zejména výrobě dopravních prostředků a elektrických zařízení. Útlum naopak pokračoval ve výrobě strojů a elektronických a optických přístrojů. Meziroční pokles HPH trval rovněž v odvětví těžby a dobývání. Ve stavebnictví HPH vzrostla o 4,1 %. Dařilo se většině odvětví služeb, především informačním a komunikačním činnostem s meziročním růstem 8,1 %.

Na straně poptávky byl meziroční růst HDP ve 3. čtvrtletí podpořen jak domácí, tak zahraniční poptávkou. K růstu přispěla spotřeba domácností jedním procentním bodem, příspěvek výdajů vládních institucí činil 0,7 p. b. Negativní vliv zaznamenala tvorba hrubého kapitálu, přičemž investiční výdaje zaznamenaly negativní příspěvek poprvé od 2. čtvrtletí 2017. Příspěvek zahraniční poptávky byl na úrovni jednoho procentního bodu.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 2,6 %. Z toho se výdaje domácností reálně oproti předchozímu čtvrtletí nezměnily a oproti stejnému čtvrtletí minulého roku vzrostly o 2,3 %. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí se zvýšily mezičtvrtletně o jedno procento a meziročně o 3,3 %.

Tvorba hrubého fixního kapitálu (THFK) v mezičtvrtletním i meziročním srovnání poklesla o 0,3 %. Z hlediska typu aktiv vzrostly v meziročním srovnání především investice do obydlí a ostatních budov a staveb. Naopak se ještě více prohloubil meziroční pokles u investic do strojů a zařízení.

Saldo zahraničního obchodu v běžných cenách se ve 3. čtvrtletí zvýšilo meziročně o 17,8 miliardy korun. Vývoz zboží a služeb reálně mezičtvrtletně klesl o 0,4 % a meziročně se zvýšil o 1,8 %. Na meziročním růstu se podílel hlavně vývoz dopravních prostředků. Dovoz zboží a služeb mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 %, meziročně o jedno procento. Na meziročním růstu dovozu se významně podílely obchod se stroji a subdodávky pro automobilový průmysl.

V tuzemsku bylo ve 3. kvartálu zaměstnáno v průměru 5,455 milionu osob. Celková zaměstnanost oproti předchozímu čtvrtletí klesla o 0,2 %, meziročně vzrostla o 0,6 %.

autor: (ici)
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena