OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

 

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

fax: +420 515 244 716

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

 

Předseda Okresního výboru:

Mirek

   Vlašín Miroslav

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

 

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

 

 

 

 

Znojmo KSČMX.sjezd KSČM

X.sjezd KSČM

Z diskuse na X. sjezdu KSČM

(29.4.2018)

Hana Horská (Svitavy) zdůraznila nutnost diskuse uvnitř strany a jednotné vystupování navenek. »Nebo dopadneme jako husité v bitvě u Lipan,« uvedla. Vadí jí, že někteří delegáti hledají samoúčelné řešení neúspěchu ve volbách ve formální výměně vedení strany. »Je třeba, aby do vedení přišli noví a schopní lidé, nesmí to však být výsledkem emocí, ale objektivního hodnocení,« konstatovala. A sjezd by podle ní také měl ocenit zkušené funkcionáře – Filipa, Kováčika, Dolejše a další. Varovala před neuvážlivými změnami, kterými by mohlo dojít k oslabení strany.

»Rok od roku jsme ztráceli a natvrdo jsme dostali na frak v posledních volbách,« nešetřila kritikou Marta Semelová (Praha 4). Kruté zrcadlo, které KSČM vystavili voliči, podle ní odráží salonní politiku strany. »Mnoha občanům už ani nevadíme, jsme jim prostě šuma fuk, nevidí nás tam, kde se něco děje, kde prodávají fabriku, kde propouštějí lidi z práce, nevidí nás v ulicích,« dodala. KSČM podle ní musí začít pracovat na novém programu strany, který bude odpovídat novým podmínkám, v nichž se strana nachází. »Jestliže se necháme vmanévrovat do podřadné pozice výměnou za sliby pohodlných křesel pro pár vyvolených, nebudeme už mít jen stínovou vládu, ale staneme se stínovou stranou, která činnost parlamentu a krajských zastupitelstev bude sledovat zpovzdálí,« zdůraznila.

Stanislav Dušek (Cheb) informoval o stanovisku chebské okresní a karlovarské krajské konference k podzimním volbám v roce 2017. »Okresní a krajská konference v něm doporučily vedení strany urychleně zpracovat rozbor příčin volebního propadu a návrh nového strategického směrování strany tak, aby bylo možné tyto věci projednat na dnešním sjezdu. To se bohužel nestalo a náš sjezd je jen volební,« posteskl si.

Luboš Bodlák (Rychnov nad Kněžnou) poukázal na to, že ve Škodě Kvasiny pracuje 1200 dělníků, kteří však podle jeho názoru KSČM nerozumějí. »Nevědí, za co bojujeme. Ti dělníci o nás nic nevědí,« uvedl s tím, že to zároveň mají obrovsky složité, protože se bojí o místo, kdyby se třeba šéfové dozvěděli, že se angažují v KSČM. Konstatoval, že strana se nad tím musí zamyslet a i z jeho úst zaznělo, že delegáti by ze sjezdu měli odcházet jednotní.

Miroslav Kavij (Klatovy) mj. kritizoval, že když přišlo fiasko voleb do Sněmovny, vedení strany neprojevilo ani trochu sebereflexe, aby dalo své funkce k dispozici. Strana je podle jeho slov na křižovatce a obává se, že sjezd žádný posun nepřinese.

Oldřich Duchoň (Brno-město) položil otázku a také se zamyslel nad tím, co může KSČM přinést »spojení s obrkapitalistou, který dokonce podporuje válku«. Následující dny podle jeho přesvědčení ukážou, kdo je komunista, a kdo je »zase jen u nich«.

Vladimír Kopřiva (Praha 9) je přesvědčen o tom, že jen kosmetická výměna tváří KSČM nepomůže... »Mnohokrát jsme se omluvili za minulost, ale nikdy jsme se neomluvili všem těm lidem, co v minulosti zdarma, v akcích Z budovali různé objekty a pak po roce 1989 museli sledovat, jak se mnohé z nich privatizují, nicméně kapitalismus pro každého se nekonal«. Hlavní prioritou a povinností KSČM pak podle něj je postavit se do čela boje za mír, za jeho zachování.

Michal Klusák (Praha 10) prohlásil, že společnost bezprostředně ovlivňuje probíhající příprava a pokusy rozpoutat otevřenou třetí světovou válku a také změna struktury ve společnosti díky změně výrobních prostředků čtvrté vědeckotechnické revoluce. »Připravme se na nástup proletariátu pracujícího v odvětvích nových výrobních sil, kde pro úspěšnou práci je potřeba více znalostí. Tento vzdělanostní proletariát bude rozhodující silou v boji za lepší a spravedlivější společnost, společnost socialistickou,« podtrhl.

Pavel Posolda (Praha-východ) konstatoval, že povolebnímu vyjednávání se na sjezdu věnovalo dost času. Také on přispěl svou troškou - ale zcela originálním příběhem. Tady je: Sedí rybář na břehu a chytá ryby. Z řeky vykoukne krokodýl a ptá se: Berou, berou? Neberou, odvětí rybář. No tak se na ty ryby vykašli a pojď se vykoupat, láká krokodýl. »Takže já přeju našim vyjednavačům o nové vládě, aby věděli velmi dobře, kde je břeh, a kde je ten krokodýl. To do budoucna,« posloužil radou na závěr.

Anna Štofanová (Brno-město) zdůraznila: »Mnohým z nás je jasné, že je tu boj o charakter strany.« Strana se podle ní musí zbavovat formalismu, co dohánět má v práci s mladými, za které se dnes vlastně považují i čtyřicátníci. Za důležité považuje seznámit je s teorií fungování strany, což podle ní zatím funguje jen ve Středočeském a Jihomoravském kraji, za potřebné pokládá věnovat se přípravě nových funkcionářů a zastupitelů. Mrzí ji nedostatečný zájem o vlastní mládežnickou organizaci, KSČM by se měla věnovat jejímu vzniku.

Vladimír Urbánek (Olomouc) mj. zavzpomínal na Miloslava Ransdorfa, který ho před lety přesvědčil, že vstup do KSČM má smysl. Zklamáním pro něj však tentokrát bylo, že předsjezdová diskuse toho moc nevyřešila, nepředjednala. »Vlastně jsme ji vynechali,« uvedl. Komunisté jsou podle něj příliš státotvorní, to jim sebralo punc originality, z čehož nemá dobrý pocit. »Čekal jsem od sjezdu změnu, která by lidem ukázala, že to myslíme vážně. Doufám, že emoce se uklidní a uvědomíme si, že tvořit a budovat novou stranu je příliš pracné a odsouzeno k neúspěchu,« prohlásil.

»Ukažme, že máme šťávu,« vyzval nejen delegáty sjezdu, ale všechny komunisty Otakar Kovařík (Pardubice). Také on se věnoval ve svém příspěvku mládeži. Na rozdíl od mnohých si však nemyslí, že by o stranu mladí neměli zájem a že by KSČM nevytvářela kádrové rezervy.

Ostatně bylo jich nemálo i mezi kandidáty do vedení strany. »Ale když přijde na lámání chleba, mnohdy neuspějí,« konstatoval. Žádal, aby delegáti při volbě místopředsedů se dívali dopředu a mysleli na budoucnost.

Exposlanec za ČSSD Miroslav Máče (Český Krumlov), dnes komunista, uvedl, že jako sociální demokrat kritizoval absenci dlouhodobého programu ČSSD. To byl problém, na který podle něj »dojel« i Paroubek. Stejný problém má podle něj i KSČM. »Nemůžeme říkat, že jsme pro pracující, když fakticky nevíme, co bychom pro ně dělali. Původní marxistická ideologie je pravdivá, ale dnes se už dá těžko aplikovat, a moderní autoři už se do naší ideologie nějak nedostali,« konstatoval. Je mu líto, že komunisté mají k dispozici knihu Kapitál 21. století s jasnými marxistickými pravidly i řešením problémů. »My to však nebereme, stále jsme někde v minulosti a Marx je pro nás svatý,« dodal.

Dvaatřicetiletý Jiří Hráček (Brno-město) souhlasil s některými předřečníky, že ve straně neexistuje celková koncepce práce s mládeží. »Když to nebude fungovat v centru, nemůže to fungovat ani na nižších článcích,« tvrdí. Jeden z místopředsedů by se podle něj měl věnovat mládeži aktivně. Za důležité také považuje, jak strana působí navenek.

Květa Šlahúnková (České Budějovice) uvedla, že ani šest měsíců od voleb není v zemi klid. »Máme vládu v demisi. Poslanecká sněmovna nepracuje pro občany na sto procent. KSČM spolupracuje na stabilizaci současné situace, napomáhá vytvoření nové vlády, aby dostala konečně důvěru,« popsala současnou situaci. Volič podle ní očekává, že komunisté budou schopni některé z důležitých bodů volebního programu realizovat a o to se vyjednávací tým také snaží. »Naším cílem by neměly být předčasné volby, ale stabilizace republiky, lidé však často nechápou, co jim říkáme,« dodala.

Zdeněk Milata (Nymburk) zdůraznil, že KSČM by měla hovořit jedním hlasem. Obává se prý, že dochází ke ztrátě zájmu o lidi, přimlouval se také za uskutečnění referenda o setrvání ČR v NATO, EU, ale také o existenci Senátu. »Je potřeba vrátit se k lidem, napomoci by tomu mohlo například i zřízení mateřské školy v budově ÚV KSČM,« uvedl.

Podle Ivana Cinky (Benešov) strana potřebuje nový styl vedení. »To, že nemáme připraven dostatek perspektivních kádrů, je obžaloba těch vedoucích pracovníků na všech úrovních, kteří v nich nevidí naději, ale konkurenci,« uvedl. Z nového programu strany podle něj musí být zřejmé, že KSČM není strana údržbářů současného kapitalistického systému, ale že vidí a cílí mnohem dál. »Podle mého názoru v něm jednou z ústředních myšlenek musí být kromě sociálních témat zachování života na zemi, tedy ekologie. Také na ní je možné velice dobře dokumentovat limity kapitalistické společnosti,« dodal.

Soňa Marková (Náchod) upozornila na to, že je nezbytné ukončit dohadování mezi zastánci umírněné politiky a radikálních tendencí. »Je potřeba stanovit jasná pravidla jednotné politiky, která musí vycházet z důsledného obhajování strategického cíle, tedy vytvoření socialistické společnosti očištěné od nánosů minulosti a zároveň respektovat současné rozložení společenských skupin,« uvedla. Za nevyhnutelné považuje vrátit vážnost a závaznost stranickým usnesením. »Cesta k opětovnému vnímání širší společnosti vede přes zrovnoprávnění mužů a žen,« zdůraznila. Nevyloučila, že se blíží čas pro zřízení funkce místopředsedkyně pro rovné příležitosti.

Jaromír Kohlíček (Teplice) zdůraznil, že musí být jasné, co KSČM chce a kam jde. »Jinak si říkáme o další demonstrace, kde zase budou plácat nesmysly nejrůznější pseudokandidáti,« uvedl. Zdůraznil, že programem KSČM je solidarita a sociální program v nejširším slova smyslu. Zeptal se delegátů, kdo z nich je schopný odcitovat a jednoduše vysvětlit body přijaté na posledním sjezdu. »Ty body jsou natolik rozsáhlé a málo konkrétní, že kdybyste s nimi vystoupili na náměstí, tak lidi si budou myslet, že jste ze strany, o které nikdy neslyšeli. To je náš hlavní problém, to musíme změnit,« uvedl.

»Nepotřebujeme vymýšlet nový program, máme ho kvalitně zpracovaný, jen ho potřebujeme prodat a snažit se ho co nejvíce uskutečnit,« prohlásil Josef Bohatec (Svitavy). K tomu, aby se to podařilo, podle něj nepomůže sjezd, ale je potřeba jít mezi lidi. »Nebojme se jít mezi lidi, oni nás chtějí vidět, budou nás slyšet a budou poslouchat, co jim chceme říct,« dodal. To je podle něj jediná šance a všichni by si to měli vzít za své.

Alena Grospičová (Mladá Boleslav) vyzvedla práci odborů. Jako »škodovačka« uvedla, že v Mladé Boleslavi žádného komunistu, který je ve funkci jako mistr nebo nadmistr, nevyhodí. »Posuzují tu lidi podle toho, jak pracují,« dodala s tím, že to je zásluha odborů. Je podle ní potřeba, aby všichni představitelé strany mluvili stejně.

»Stále nejsme připraveni na změnu politiky, mediální politiky, případně volebního programu pro dobu hospodářského růstu, pro dobu, kdy lidé volili Babiše, aby jim z toho prostřeného stolu aspoň nějaké drobky dopadly také do jejich peněženek,« zdůraznila Miroslava Moučková (Praha 7). Mladí lidé podle ní nechtějí slyšet, že jejich život nebude stát za nic. »Mladý člověk samozřejmě má velké očekávání od života a my zanedbáváme to, abychom se představovali jako strana úspěšných,« uvedla. Komunisté se podle ní nedokážou zbavit toho, že jsou příliš racionální. »Naše volební programy jsou protknuté tím, co je možné, jak by to mělo fungovat, ale volba je často iracionální a my nedokážeme působit na tuto iracionální volbu, nedokážeme budit emoce,« dodala. Musí být podle ní cítit, že to, o čem komunisté hovoří, tomu také věří.

Milan Krajča (Praha 3) poukázal na potřebu vyjádřit se k nedávnému útoku USA, Velké Británie a Francie v Sýrii. I když se jednotliví představitelé strany k tomu již vyjadřovali, bylo by podle něj vhodné, kdyby se k tomu vyjádřil sjezd. »Abychom potvrdili, že jsme strana, která hájí mír, že bojujeme proti válce,« uvedl.

K debatě o rovných příležitostech nabádala Jaroslava Baštařová (Brno-venkov). »Mluvme o rovných příležitostech, o rovnosti mužů a žen,« uvedla s poukazem na to, že z 313 delegátů je 255 mužů a jen 58 žen. Zároveň se také vyslovila proti kumulaci funkcí. Poukázala přitom na fakt, že z 24 návrhů na místopředsedy je pět členů Poslanecké sněmovny a dva europoslanci. »Začněme od sebe,« vyzvala delegáty.

Václav Fišer (Brno-město) si posteskl, že delegáti sjezdu neprovedli analýzu propadu ve volbách. »Jestli nevíme, kam chceme jet, jenom tušíme, kterým směrem jedeme, tak musíme vědět proč, a nemůžeme spoléhat na lidi, kteří dovedli stranu tam, kde je,« uvedl.

František Lojda (Praha 10) vyzval, aby strana nabídla spolupráci mladým lidem na tom, co je zajímá. »Obohatí to i naši práci,« uvedl. Vyzval kolegy, aby si uvědomili, že politicky vést je něco jiného než politicky řídit.

Mládeži se ve svém příspěvku věnoval také Martin Drhlík (Ústí nad Orlicí). Komise pro mládež, která je zřízena při ÚV KSČM podle něj nefunguje, je potřeba vytvořit platformu mladých lidí na celostátním principu. Za zvážení by podle něj stálo zřízení místopředsedy pro mládež.

Michal Peres (Praha 4) poukázal na to, že mnoho delegátů hovořilo o potřebě změnit obraz strany navenek. »A jak jste začali?« uvedl s poukazem na výsledek voleb. »Co si pomyslí společnost? Měníme se, nebo se neměníme?« zeptal se. Zamyslel se také nad tím, proč je ve vedoucích funkcích strany málo mladých lidí. Důvodem je podle něj fakt, že řídící orgány strany zasedají ve všední dny dopoledne. »Takže pro koho to je? Kdo stranu řídí? Jenom starobní důchodci a placení funkcionáři,« dodal s tím, že tu není prostor pro pracující lidi.

 

 

autor: (ku, jad)
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena