OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

  

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

       +420 734 430 372

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

redakce www stránek:

webznojmo@volny.cz   

 

Předseda Okresního výboru:      

vm

  Vlašín Miroslav 

 

poslanecké dny  

Doc.PhDr.Miroslav 

Grebeníček Csc.

každé pondělí  09,00 – 14,00 

(po domluvě)

Poslanecké dny se konají

v budově OV KSČM

Znojmo, Sokolská 28.

Telefon 515 224 501  

asistent poslance: Radomír Silber PhD.

-telefon 607 921 447

                                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

  Zástupný problém

  Levici je vlastní věcnost a kritické myšlení 

Podvody s projektem Paměť národa

 Jak vlasovci pomáhali pražským povstalcům

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

letecký provoz on line

Znojmo KSČMMajákbřezen 2019

březen 2019

Výročí, která se nehodí

(29.3.2019)

     A máme tu opět březen, tentokrát 2019. Jedná se o měsíc, který je bohatý na události, které se významně a v podstatě velmi tragicky zapsaly nejen do dějin současné České republiky, ale i z pohledu celosvětového. Zatímco „naši humanisté“ usilovně trvají na vyvěšování vlajek Tibetu, aniž by respektovali historické skutečnosti a v mnohých případech se řídí svým úzkým pohledem, který spočívá především k pošpinění nejlidnatějšího státu světa Čínské lidové republiky a jejího politického zřízení. Zcela mimo zřetel a bohužel i v některých případech našich sdělovacích prostředků jsou události, které je třeba s veškerou vážností jejich historického významu připomenout.

 

15.březen 1939, jeho 80.výročí, je z historického hlediska tragické datum a to nejen pro obyvatele tehdejšího Československa. Je třeba připomenout, že to bylo tragické vyústění událostí, které nastaly po Mnichovském diktátu, na jehož základě získal Hitler pohraniční oblasti Československa, tzv. Sudety s výměnou za slib, že zbytek území nechá na pokoji! 14.března 1939 došlo k odtržení Slovenska a vznik tzv. Slovenského státu. Což inicioval na zasedání Slovenského sněmu Jozef Tiso, který neinformovaným a překvapeným poslancům tlumočil svůj dialog s Hitlerem, jehož hlavním požadavkem bylo vytvoření slovenské státní samostatnosti. Hitlerovskému Německu pak již nestálo nic v cestě a podlým vpádem do okleštěného Československa o den později dal světovým mocnostem jasně najevo, že si bude dělat co chce a své záměry bude v případě odporu řešit silou za použití zbraní. Následně 16.března vznikl Hitlerovým výnosem Protektorát Čechy a Morava. Na dlouhých šest let se stalo, že obyvatelé tohoto protektorátu, kterých bylo přes 7 milionů, ztratili veškerý vliv na dění ve své zemi.

 

16.březen 1968, od něhož uplynulo letos 51 roků, je den, kdy byla ve vietnamské vesnici My Lai spáchána vražda dle různých až 504 neozbrojených civilistů, převážně žen a dětí. Tuto masovou vraždu mají na svědomí vojáci 23.pěší divize AmericalU.S.Army v době války ve Vietnamu. Spolu s masakrem v No GunRi v Korejské válce v roce 1950 byl tento masakr jedním z největších provedench americkými silami ve 20.století. Uvedený incident v MyLai byl zveřejněn v listopadu 1969 a vyvolal světový ohlas a šok. Informace o tomto masakru přispěly k růstu odporu domácí opozice vůči zapojení USA do vietnamské války a odhalily snahy o zakrývání důkazů o vraždění nevinných civilistů. Za masakr bylo následně vyšetřováno a souzeno 23 amerických vojáků, ale pouze jeden z nich byl odsouzen na tři a půl roku domácího vězení. Skutečně „odpovídající trest“ za utrpení 504 obětí!

 

       Nejde mi o vyvěšování příslušných vlajek, jde o to, aby si společnost uvědomila tragické dny své minulosti a připomněla je vhodnou formou těm, kteří je nezažili nebo si je nemohou s ohledem na svůj věk pamatovat. A v čem spočívá pokrytectví pravicových stran a všelijakých spolků? Výše uvedená výročí se jim zkrátka nehodí do krámu! Nemohou na nich ukázat jací jsou bijci předlistopadového režimu, nemohou nechat působit svůj primitivní antikomunismus. Je to o to zarážející, že v jejich čele stojí v některých případech dokonce „slovutní historikové!?“

 

autor: ing Petr Krátky (KSČM) krajský zastupitel
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena