OV KSČM Znojmo

Sokolská 2048/28

669 02 Znojmo

GPS: 48°51ˇ31.232" N,

            16°3´12.166 "E

  

Kontakty:

tel.: +420 515 224 501

       +420 734 430 372

e-mail: 

ov.znojmo@kscm.cz    

redakce www stránek:

webznojmo@volny.cz   

 

Předseda Okresního výboru:      

vm

  Vlašín Miroslav 

 

poslanecké dny  

Doc.PhDr.Miroslav 

Grebeníček Csc.

každé pondělí  09,00 – 14,00 

(po domluvě)

Poslanecké dny se konají

v budově OV KSČM

Znojmo, Sokolská 28.

Telefon 515 224 501  

asistent poslance: Radomír Silber PhD.

-telefon 607 921 447

                                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                                                        ěj. 

INFO

  Zástupný problém

  Levici je vlastní věcnost a kritické myšlení 

Podvody s projektem Paměť národa

 Jak vlasovci pomáhali pražským povstalcům

 

Počasí ve Znojmě

bouřkové oblasti on line

letecký provoz on line

Znojmo KSČMMajáksrpen 2019

srpen 2019

Setkání na pomezí Dubňany 2019

(31.8.2019)

Jako každý rok touto dobou se lidé také uplynulou sobotu sešli v Dubňanech na 29. setkání občanů a mládeže v souvislosti se 74. výročím osvobození Československa a 75. výročím Slovenského národního povstání.

 Pod heslem »Naše národy hranice nerozdělí« vystoupila s projevem celá řada řečníků. Jako prvního vyzvala předsedkyně OV KSČM v Hodoníně Lenka Ingrová prvního místopředsedu ÚV KSČM Petra Šimůnka.

Za krásného počasí se akce zúčastnilo kolem 800 občanů z Čech, Moravy, Slovenska a také z Maďarska. Pořádající organizací byl OV KSČM v Hodoníně a její předsedkyně s.Lenka Ingrová po odeznění Internacionály všechny přítomné přivítala a zvláště 1.místopředsedu ÚV KSČM s. Petra Šimůnka, předsedu KSS s. Jozefa Hrdličku, místopředsedkyni ÚV KSČM a poslankyni EP s. Kateřinu Konečnou, místopředsedu ÚV KSČM s. Václava Orta, předsedkyni Ústřední rozhodčí komise s. Helenu Vrzalovou, předsedu poslaneckého klubu KSČM v PČR s. Pavla Kováčika, předsedkyni Ústřední revizní komise s. Marii Pěnčíkovou, předsedu JmKV KSČM s. Pavla Březu, předsedu OV KSČM v Blansku s. Emila Pernicu, předsedu OV KSČM v Břeclavi s. Stanislava Šprtela, předsedu OV KSČM ve Vyškově s. Filipa Zachariáše, předsedu MěV KSČM v Brně s. Martina Říhu, předsedu OV KSČM ve Znojmě s. Miroslava Vlašína, předsedu klubu krajských zastupitelů jihomoravského kraje s.Stanislava Navrkala, předsedu OV KSS Skalica se sídlem v Holíči s. Jaroslava Studeného, předsedkyni KV KSČM v Praze a moderátorku s. Martu Semelovou, radního města Dubňany s. Josefa Ilčíka, patnácti člennou skupinu z Maďarské dělnické strany a další milé hosty.

Slovo si vzal radní města Dubňany s.Ilčík, který pozdravil a přivítal všechny přítomné ve městě Dubňany a zvláště přivítal přátele z družebního OV KSS Skalica se sídlem v Holíči se kterými již dlouhodobě spolupracují a popřál všem příjemnou zábavu.

Hlavní politický projev přednesl 1.místopředseda ÚV KSČM s. Petr Šimůnek: "Vážení přátelé, kamarádi, soudružky a soudruzi. Rád jezdím na tato setkání protože jsou od srdce, proto že se zde schází lidé, kteří mají k sobě blízko a jsou to lidé, kteří se nenechali rozdělit". Pak v kostce zhodnotil vznik ČSR v roce 1918, založení KSČ v roce 1921, boj KSČ za zájmy pracujících, okleštění ČSR v roce 1938 a okupaci v roce 1939, vznik slovenského štátu až po SNP v roce 1944 a po skončení II.světové války znovuobnovení ČSR. Připomnět také, že po roce 1948 jsme měli možnost budovat socialistickou společnost a co se všechno vybudovalo v rozbitém státě po válce, což dnešní mladá generace nechápe, protože jsou jí vtloukána ve škole samá negativa té doby. Na závěr svého vystoupení řekl, že věří v opětovné spojení Československa v jeden státní útvar.

Následoval projev předsedy KSS s. Jozefa Hrdličky: "Dobrý deň bratia Češi, Moraváci a moji Slováci, Česť práci súdružky a súdruhovia". Připomněl, že se rád zúčastňuje těchto setkání a rád se zde potkává se s.Grebeníčkem, který pro něj jako mladého komunistu hodně znamenal a byl pro něj velkou autoritou. Vzpomněl na společné budování socialistické společnosti, což pokládá za to nejlepší co zde existovalo. Co se týká začlenění k EU tak s. Hrdlička připomněl, že je třeba aby Češi a Slováci drželi stále při sobě společně s okolními zeměmi. Pak se obrátil na komunisty v ČR a prohlásil: Nikdy nedopusťte aby jste dopadli jak dopadla KS na Slovensku, která po roce 1989 přišla o parlamentní pozice a to ne z důvodu tlaků z venku, ale díky své vlastní rozhádanosti. Je třeba diskutovat, je třeba hledat cesty, ale v žádném případě nedopustit rozvrat v jediné KS ve střední Evropě. Svůj projev zakončil s přáním všeho dobrého a na shledanou v příštím roce.

Následovaly projevy s.Kateřiny Konečné, s. Pavla Kováčika, s. Pavla Březu, za mladé komunisty promluvila předsedkyně komise mládeže s.Marie Pěnčíková a za mladé komunisty na Slovensku s. Artur Bekmatov. 

Katka Konečná ve svém projevu mimo jiné řekla: »Nezapomeneme, co všechno pro naše národy naši předkové vybudovali a jaké oběti museli přinést, abychom se dnes tady mohli sejít, mohli diskutovat a mohli společně žít v našich krásných vlastech. I když se o to někteří snažili, Čechy a Slováky žádné hranice nerozdělí.«

»Scházíme se v době, kdy právě výsledky druhé světové války jsou zkreslovány. Ze zločinců se pár set kilometrů odtud, na Ukrajině, dělají hrdinové a z opravdových hrdinů zločinci! Minulý týden si dokonce pražský primátor pustil hubu na špacír a všem nám sdělil, že Rudá armáda přijela do osvobozené Prahy. Primátor Hřib tak navázal na všechna negativa svých předchůdců a potvrdil fakt, že Praha je často stát ve státě, ale my všichni komunisté víme, že právě naši pražští komunisté bojují a rozumí celé naší republice,« připomněla Konečná. »Primátor tak plivl na odkaz všech našich předků, rudoarmějců a všech těch, kteří osvobozovali naši vlast Československo a položili své životy, abychom tady mohli žít. A především, abychom mohli mluvit naším jazykem,« dodala.

»Není překvapením už každoroční maňáskování našich vládních představitelů na sjezdech sudetských Němců. V minulosti Bělobrádků, Hermanů a letos se tam k mému překvapení objevila i ex-ministryně za ČSSD Michaela Marksová. Pozor, podobnost s největším myslitelem druhého tisíciletí Karlem Marxem je čistě náhodná,« uvedla Konečná s tím, že mu nesahá vůbec nikam. »A ano, na sjezdu těch sudetských Němců, kvůli nimž Čechoslováci museli odejít z pohraničí v České republice, jsme došli tak daleko, že už se začaly prolamovat Benešovy dekrety. To, co předvedl soudní případ ‚Walderode‘, nám musí být nejen varováním, ale tou poslední tečkou, kde nesmíme zůstat mlčet, nesmíme to nechat dojít takto daleko. Na tohle někteří rádi zapomínají a vytahují své růžky a budou chtít od nás víc a víc. A my všichni si musíme uvědomit, že je nepřípustné prolomit Benešovy dekrety. Tak právě tohle je největším nebezpečím této doby! Zabrali nás tehdy, a klidně si nás zaberou znova. Ale my se nedáme!« ujistila Konečná.

Následně upozornila, jak se nás právě Němci snaží prostřednictvím EU krmit potravinami nižší kvality. »Na druhou stranu nás tady ti samí Němci a Francouzi a jejich korporace krmí předraženými šunty a tvrdí, že nám vlastně chutnají. Zatím jsem nepotkala nikoho, kdo by mně osobně řekl, že by mu chutnalo ve vepřové konzervě 20 procent masa, a že v sýru nemusí být mléko. Můžeme být rádi, že máme krásné barevné obaly, a ještě si za ně můžeme zaplatit víc. To všechno se dnes děje. To všechno vlastně v podstatě ukazuje obrovské nepochopení toho, co trápí naše národy, a já jsem moc ráda, že předseda KSS o tom tady už mluvil. Že máme kolegiální oporu ve Slovácích, Maďarech, v Polsku, ale i v řadě jiných národů proti tomu, abychom se tady nenechali krmit nekvalitními potravinami. Věřte mi, že se musíme tomuto postavit v každém případě, abychom dali najevo, že nejsme žádné podřadné národy!« dodala europoslankyně KSČM.

Dubňany zalité sluncem

Celá akce se  velmi povedla. Poděkování patří i všem, kdo přispěli finančně, věcně či přidali jakkoli ruku k dílu. Byly zde tradičně k vidění stánky Klubu levicových žen nebo Komunistického svazu mládeže. U památníku stála čestná stráž členů Klubnu českého pohraničí. K poslechu hrála nejen Slovácká kapela Romana Horňáčka, ale také známá kapela Karel Gott revival, která doprovází skoro všechny významné akce KSČM. Cimbálová muzika Hudciz Lanžhotu zase zahřála u srdce ty, kteří mají rádi lidový folklor. Takže se vesele tančilo, zpívalo, ale i diskutovalo. Průběh programu obohatily mažoretky Rošťandy ze Šardic. Všude bylo dostatek pohoštění, například pečené prase, či opékané pravé moravské klobásy, pivo, víno, a i ten moravský lék zvaný »slivovica« se našel. A děti se nejvíc vyřádily na nafukovacím hradu. To vše bylo zalité sluncem a hlavně dobrou náladou.

fotogalerie 1 

autor: SM, Roman Blaško
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena